Obec Branovo
ObecBranovo

Uzavretie manželstva

Manželstvo sa uzatvára na základe žiadosti o uzavretí manželstva, a to civilným alebo cirkevným spôsobom. Na matričnom úrade obce sa manželstvo uzatvára, ak má aspoň jeden zo snúbencov trvalý pobyt v obci. Pre uzavretie manželstva mimo miesta trvalého pobytu snúbencov matričný úrad podľa miesta trvalého pobytu jedného zo snúbencov vydáva povolenie k uzavretiu manželstva. Pri cirkevnom sobáši sa žiadosť o uzavretie manželstva podáva na matričnom úrade obce. Pri predkladaní žiadosti o uzatvorenie manželstva (dostanete ju na matričnom úrade) musia byť prítomní obidvaja snúbenci, ktorí po spísaní podpisujú žiadosť.

Žiadosť o uzavretie manželstva sa podáva na predpísanom tlačive a k spísaniu je potrebné predložiť:

• Ak sú slovenskí štátni občania:

• rodné listy
    • platné občianske preukazy
    • rozvedení aj právoplatný rozsudok o rozvode predchádzajúceho manželstva
    • ovdovelí aj úmrtné listy, alebo právoplatné rozhodnutie o vyhlásení za mŕtveho
    • v prípade maloletých vo veku 16-18 rokov právoplatné rozhodnutie súdu o povolení uzavrieť manželstvo

• Ak ide o cudzincov:

(ak je jeden zo snúbencov cudzí štátny občan, doklady musia byť podané na matričný úrad najmenej 14 dní pred termínom sobáša)

• rodné listy
  • platné občianske preukazy
  • rozvedení aj právoplatný rozsudok o rozvode predchádzajúceho manželstva
  • osvedčenie o právnej spôsobilosti na uzavretie manželstva
  • potvrdenie o stave, trvalom bydlisku a štátnom občianstve, ak tieto údaje neobsahujú osvedčenie o právnej spôsobilosti

Všetky cudzojazyčné doklady musia byť preložené súdnym prekladateľom do slovenského jazyka a v prípade potreby opatrené príslušnými overeniami podľa medzištátnych zmlúv.

V prípade, ak má už nevesta dieťa, ktorého otec nie je známy, môže sa so snúbencom dohodnúť, že ich spoločné priezvisko bude aj priezviskom tohto dieťaťa.

Po uzavretí manželstva sa vykoná zápis do knihy manželstiev, do ktorej sa zapisujú aj dodatočné zmeny a záznamy, ako napr. rozvody, vyhlásenie manželstva za neplatné, zmeny mena a priezviska a iné.

V prípade, že snúbenci majú záujem o civilný sobáš v našej sobášnej miestnosti všetky detaily si dohodnú na matričnom úrade pri spisovaní žiadosti o uzavretie manželstva.

Po uzavretí manželstva sa vydá sobášny list, s ktorým si ten z manželov, ktorý menil priezvisko alebo priezviská, požiada o vydanie nového občianskeho preukazu.

Povolenie k uzavretiu manželstva

Matričný úrad obce na požiadanie občana s trvalým pobytom v obci vydaním povolenia k uzavretiu manželstva deleguje výkon uzavretia manželstva na matričný úrad, v ktorom nemá ani jeden zo snúbencov trvalý pobyt.

Poplatky

• prvý výpis sobášneho listu sa vydáva bezplatne
  • správny poplatok 5,00 € za vydanie duplikátu sobášneho listu na požiadanie občana v zmysle zákona číslo 145/1995 Z. z. o správnych poplatkoch v znení neskorších predpisov

Samospráva

Meniny má Jozef, Sibyla

Zajtra má meniny Víťazoslav, Klaudián, Klaudín, Klaudio, Klaudius, Víťazoslava

Sledujte informácie z nášho webu v mobilnej aplikácii - V OBRAZE.